Jak urządzić sypialnię na poddaszu – poznaj porady eksperta

Jak urządzić sypialnię na poddaszu – poznaj porady eksperta

|30 listopada 2016
Sposoby na skosy
Skosy w pomieszczeniach są bardzo trudne do zaaranżowania, ale nie należy się ich zbytnio obawiać. Można je wykorzystać w taki sposób, że zmienią się w niekwestionowany atut. Ustawienie mebli w sypialni będzie oczywiście zależało od tego, z jakimi skosami mamy do czynienia.
W zależności od kąta, pod jakim padają i czy zaczynają się od samej podłogi, możemy je wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli wysokość na to pozwala, ustawmy pod spodem łóżko i stoliki nocne, albo wygospodarujmy miejsce na toaletkę. Przestrzeń pod skosami z powodzeniem możemy również zabudować i uzyskać bardzo pojemne i funkcjonalne miejsce do przechowywania–podpowiada Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.
Kluczową decyzją podczas urządzania sypialni jest wybranie miejsca, w którym stanie najważniejszy mebel-łóżko. W trosce o nasz komfort i bezpieczeństwo najwygodniej byłoby ustawić je tam, gdzie pomieszczenie ma normalną wysokość. Jeśli jednak nie mamy innej możliwości i mebel musi stanąć pod skosem, wybierzmy możliwie jak najniższe łóżko, by oszczędzić sobie poranków, które zaczynają się od solidnego uderzenia w głowę. Ustawiając łoże małżeńskie zadbajmy o to, by z obu stron był
do niego swobodny dostęp. Na rynku dostępne są np., łóżka japońskie, możemy również zdecydować się na takie przygotowane na wymiar, wtedy otrzymamy mebel o dokładnie takiej wysokości i wymiarze, jakie są nam potrzebne.
Każda sypialnia potrzebuje także mebli do przechowywania. Myśląc o wstawieniu komody lub szafy, musimy znów mieć na uwadze to, jaką wolną powierzchnią dysponujemy.
Jeśli brak nam przestrzeni, z powodzeniem możemy wykorzystać miejsce pod skosami i zabudować je według własnego planu. W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzają się szafy wnękowe. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę miejsca, warto pomyśleć o systemie drzwi przesuwnych, a w miejscach, gdzie ich montaż jest niemożliwy, uzupełnijmy zabudowę drzwiami uchylnymi, w tych samych ramach,
co wybrane drzwi przesuwne.
Wszystkie indywidualnie przygotowane rozwiązania to najlepsze wyjście, gdy nasza sypialnia, ze względu na układ pomieszczenia, sprawia nam duże problemy.
Wybór rozwiązań przygotowanych na wymiar pozwala uniknąć sytuacji, w której
gotowe meble, przez swój niedopasowany kształt, burzą wystrój i funkcjonalność całego wnętrza–wyjaśnia Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.